Dnes Atractaspis fallax, dříve A. microlepidota fallax (Keňa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dead N. ashei on the road near Lake Baringo in Kenya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2007

26/07/07    Nový druh plivající kobry z východní Afriky - Naja ashei nov. spec.

Známí odborníci přes taxonomii kober rodu Naja - W. Wuster a D. G. Broadley popisují nový druh velké plivající kobry z východní Afriky (severovýchodní Uganda, nížiny severní a východní Keni, jižního Somálska a Etiopie) jako Naja ashei nov. spec. Nový druh je věnován zesnulému Jamesovi Asheovi (Watamu, Keňa), který se věnoval celý život herpetologii hadů Keni a založil hadí farmu Bio-Ken na odběr hadího jedu a výrobu antisér. Nový druh byl vyčleněn ze složitého komplexu druhů okolo Naja nigricollis. Na území Keni žijí dva fenotypy těchto kober - černě zbarvená a menší (původní N. nigricollis) a hnědě zbarvená velká kobra  - N. ashei. Nový druh dorůstá až 2150 mm celkové délky. Má enormní produktivitu jedu - až 6,2 ml (v mokrém stavu). Nový druh je přinejmenším v Keni velmi hojný. Od ostatních kober se odlišuje folidózou, zbarvením (zejména od N. nigricollis) a genetikou. Velkou zajímavostí se ukázalo, že nový druh je blížeji příbuzný N. mossambica než N. nigricollis (podle mtDNA sekvenčních dat)

Wuster W. & D. G. Broadley, 2007: Get an eyeful of this: a new species of giant spitting cobra from eastern and north-eastern Africa (Squamata: Serpentes: Elapidae: Naja).  Zootaxa, 1532: 51-68. pdf







26/06/07    Revize rodu Walterinnesia a validace W. morgani. (Elapidae)

Autoři odlišili východní populaci (Irán, Irák, východní Saudská Arábie, Turecko) druhu W. aegyptia jako dříve popsanou Naja morgani za podle nich validní Walterinnesia morgani nov. comb. Původní W. aegyptia je rozšířená pouze v Egyptě, Israeli a Jordánsku. W. morgani se odlišuje od W. aegyptia signifikantě nižším počtem předních dorzálií (21-23, vs. u západní populace 25-27), dále také v průměru nižším počtem ventrálií, subkaudálií a spojenými subkaudálii. Dále se W. morgani odlišuje juvenilním proužkovaným zbarvením (25-33 červenavých proužků), zatímco W. aegyptia je celá tmavě jednobarevně zbarvená. Podobné rozdělení na východní a západní druh známe u dalších hadů, např. Pseudocerastes (P. fieldi, P. persicus) nebo třeba u zmijí rodu Echis.

Nilson G & N. Rastegar-Pouyani, 2007: Walterinnesia aegyptia Lataste, 1887 (Ophidia: Elapidae) and the status of Naja morgani Mocquard, 1905. Russian Journal of Herpetology, 14 (1): 7-14.


26/06/07    Popis Oxyuranus temporalis. (Elapidae)

Doughty et al. (2007) popsali nový druh taipana z centrálních oblastí západní Austrálie blízko Severního Teritoria jako Oxyuranus temporalis. Nový druh se odlišuje od příbuzných druhů – O. scutellatus a O. microlepidotus absencí temporolabiálního štítku a tím, že má spíše šest než sedm infralabiálií. Fylogenetická analýza mtDNA sekvencí ukazala, že nový druh je sesterským druhem obou dříve známých zástupců rodu. Nový druh je znám pouze z jednoho jedince, proto je velmi málo známo o jeho přírodní historii a nic o jeho jedu.

Doughty, P., B. Maryan, S.C. Donnellan & M.N. Hutchinson, 2007:  A new species of taipan (Elapidae: Oxyuranus) from central Australia. Zootaxa 1422: 45–58. pdf


26/06/07    Popis Micrurus silviae. (Elapidae)

Di-Bernardo et al. (2007) popisují nový druh korálovce z komplexu Micrurus frontalis ze státu Rio Grande do Sul v jižní Brazílii jako Micrurus silivae. Nový druh se odlišuje od dalších regionálních druhů v tom, že má velký černý čumák, černou hlavu, bílou hrdelní oblast a v relativní délce tří různých barevných elementů ve zbarvení. Nový druh je znám pouze z Rio Grande do Sul v Brazílii.

Di-Bernardo, M., M. Borges-Martins & N.J. da Silva, 2007: A new species of coralsnake (Micrurus: Elapidae) from southern Brazil. Zootaxa 1447: 1-20.


26/06/07    Bungarus javanicus synonymizován s B. candidus. (Elapidae)

Kuch & Mebs (2007) analyzovali variabilitu v morfologii, mitochondriální DNA sekvencích a alfa-bungarotoxinovém genu u Bungarus spp. v Jávě. Jejich výsledky ukazují, že celkově černý bungar popsaný jako Bungarus javanicus (Kopstein, 1932) je ve skutečnosti totožný s široce rozšířeným druhem, jakým je B. candidus. Autoři dále diskutují nad tím, proč jinak konzervatitně zbarvený B. candidus je v tomto případě černý...

Kuch, U. & D. Mebs, 2007: The identity of the Javan Krait, Bungarus javanicus Kopstein, 1932 (Squamata: Elapidae): evidence from mitochondrial and nuclear DNA sequence analyses and morphology. Zootaxa 1426: 1-26.


26/06/07    Popis Tropidolaemus laticinctus. (Crotalinae)

Kuch et al. (2007), jako část rodobé revize, popisují nový druh rodu Tropidolaemus ze Sulawesi jako T. laticinctus. Nový druh se odlišuje radikálně od dalších Tropidolaemus tím, že má na hlavě značně ornamentální kresbu složenou z černě ohraničených hnědých skvrn na světlém pozadí a kresbou těla (světle zakončené červenavé skvrny se zelenými meziprostory). Nepodobně jako další druhy rodu, tento druh nevykazuje pohlavní dichromatismus, ani ontogenetické změny ve zbarvení. Autoři dále považují dříve dokumentované zelené populace rodu z východní Indonésie a Filipín jako druhově odlišné od T. wagleri a považují jako za T. subannulatus komplex. Tento komplex a nový druh se vyskytují sympatricky v severní části ostrova Sulawesi.

Kuch, U., A. Gumprecht & C. Melaun, 2007: A new species of Temple Pitviper (Tropidolaemus Wagler, 1830) from Sulawesi,Indonesia (Squamata: Viperidae: Crotalinae). Zootaxa 1446: 1-20. pdf


2006

26/06/07    Revize skupiny Atractaspis microlepidota v západní Africe.
                   (Atractaspididae)

Uznávaní západoafričtí herpetologové J. -F. Trape, Y. Mane a I. Ineich zaměřili tentokrát svou pozornost na poměrně složitou skupinu hadů a to komplex příbuzných druhů okolo Atractaspis microlepidota. Ze synonymie A. microlepidota zrevalidovali druh A. watsoni Boulenger, 1908 (Terra typica: Sokoto, Nigeria). Tento druh je podle nich rozšířen od Mauritánie po Súdán v Sudano-sahelské savaně. Původní A. microlepidota je rozšířen pouze v západní Africe v Senegambii a Mauritanii. Druh A. micropholis je rozšířen od Senegalu po Nigérii. Více až v popisné práci, která je nyní v tisku (Chirio et Ineich, 2006).

Trape J.-F., Y. Mane & Ineich I., v tisku: Atractaspis microlepidota, A. micropholis et A. watsoni en Afrique occidentale et centrale. Bull. Soc. Herp. Fr., 2005.


26/06/07    Revize komplexu Laticauda colubrina, s popisem Laticauda saintgironsi.  
                    (Elapidae)

Cogger & Heatwole et al. (2006) analyzovali morfologickou variabilitu u Laticauda colubrina se speciální pozorností na populace Nové Kaledonie a Vanuatu. Jejich studie je dovedla k tomu, že považují dva druhy původně synonymizované s L. colubrina za platné: Laticauda frontalis (de Vis, 1905) je tmavý druh rozšířený na Vanuatu a ostrovech Loyalty Nové Kaledonie. Od sypatrického druhu L. colubrina je možné ho odlišit nasdledovně: menší velikostí, menším počtem dorzálií a ventrálií, zbarvením. Laticauda saingironsi byla popsána jako nový druh a je rozšířen v pobřežních vodách ostrova Nová Kaledonie a také na některých ostrovech Loyalty souostroví. Odlišuje se od L. colubrina spíše hnědším zbarvením, nižším počtem dorzálních šupin a také zbarvením. V předešlé studii (Heltwole et al., 2005) byl popsán další nový druh komplexu L. colubrina L. guineai z jižního pobřeží Papui Nové Guinei.

Cogger, H.G. & H. Heatwole, 2006: Laticauda frontalis (de Vis, 1905) and Laticauda saintgironsi n. sp. from Vanuatu andNew Caledonia (serpentes: Elapidae:Laticaudinae) - a new lineage of sea kraits? Records of the Australian Museum 58: 245-256.

Heatwole, H., S. Busack & H. Cogger, 2005: Geographic variation in sea kraits of the Laticauda colubrina complex (Serpentes: Elapidae: Hydrophiinae: Laticaudini). Herpetological Monographs 19: 1-136.

26/06/07    Aspidelaps lubricus infuscatus synonymizován s A. l. cowlesi. (Elapidae)

Don Broadley s kolegou A. Baldwinem opublikovali příspěvek na téma taxonomie, biologie a zoogeografie jihoafrických kober rodu Aspidelaps. V článku považují poddruh Aspidelaps lubricus infuscatus Mertens, 1954 (neproužkovaný a tmavě zbarvený poddruh) za synonymum k Aspidelaps lubricus cowlesi Bogert, 1940. V chovech českých teraristů je, teď již bývalý A. l. infuscatus nejčastěji chovaný, proto by změna v taxonomii neměla být chovately přehlížena.

Broadley D. & A. S. Baldwin, 2006: Taxonomy, Natural history, and Zoogeography of the Southern African Shield Cobras, genus Aspidelaps (Serpentes: Elapidae). Herpetological Natural History, 9 (2): 163-176. pdf


26/06/07    Revize komplexu Trimeresurus puniceus s popisem T. andalasensis.
                    (Crotalinae)


David et al. (2006) zrevidovali taxonomii skupiny Trimeresurus puniceus – využívajíc morfologické analýzy a analýzy mtDNA sekvencí. Mnoho populací bylo považováno za T. puniceus a za T. borneensis v historii. Výsledkem těchto autorů je rozližení pěti odlišných druhů v tomto komplexu. Trimeresurus puniceus je považován za druh, který žije na Jávě a jižní Sumatře. Pravděpodobně odlišný druh osidluje západní Sumatru – v této práci zatím nepojmenovaný. Trimeresurus borneensis je rozšířen na Borneu, zatímco populace (přiřknuté dříve tomuto druhu) z Malajského poloostrova jsou považované za Trimeresurus wiroti (dříve značně kontroverzní druh). Trimeresurus brongersmai je rozlišován z ostrovů Siberus a Simeulue – mimo západní Sumatru. Finálně nový druh, Trimeresurus andalasensis, je popsán ze severní Sumatry. Tento druh byl původně považován za konspecifický s T. borneensis.

David, P., G. Vogel, S.P. Vijayakumar & N. Vidal, 2006: A revision of the Trimeresurus puniceus - complex (Serpentes: Viperidae: Crotalinae) based on morphological and molecular data. Zootaxa 1238: 1-78.


26/06/07    Popis Popeia buniana. (Crotalinae)

Grismer et al. (2006) popisují nový druh chřestýšovce – Popeia buniana z ostrova Pulau Tioman, mimo východní pobřeží Malajského poloostrova. Nový druh se odlišuje od ostatních zástupců rodu Popeia ve vyšším počtu ventrálních šupin, tenší konstituci a zbarvením. Tiomanská populace bylo původně klasifikovaná jako Trimeresurus fucatus (Vogel et al., 2004) a jako Popeia sabahi (Sanders et al., 2006) na základě fylogenetický a morfologických důvodů. Odlišné názory Sanders et al. (2006) a Grismer et al. (2006) na nomenklaturu populace je z důvodů odlišných druhových konceptů různých skupin autorů.

Grismer, L.L., J.L. Grismer & J.A. McGuire, 2006: A new species of pitviper of the genus Popeia (Squamata: Viperidae) from Pulau Tioman, Pahang, West Malaysia. Zootaxa1305: 1-19. pdf

Sanders, K.L., A. Malhotra & Thorpe, R.S., 2006: Combining molecular, morphological and ecological data to infer species boundaries in a cryptic tropical pitviper. Biological Journal of the Linnaean Society, 87: 434–364.

Vogel, G., P. David & O.S.G. Pauwels, 2004: A review of morphological variation in Trimeresurus popeiorum (Serpentes: Viperidae: Crotalinae), with the description of two new species. Zootaxa 727: 1-63.


26/06/07    Popis druhu Pseudocerastes urarachnoides. (Viperinae)

Kolektiv autorů (viz. níže) popsal nový druh zmije rodu Pseudocerastes (Viperidae) ze západního Íránu. Další dva druhy se vyskytují východně (P. persicus) a západně (P. fieldi) od nově popsaného druhu. Pseudocerastes urarachnoides n. sp. poznáme na první pohled od zbývajících dvou zástupců rodu podle "chlupatého" ocasu zakončeného výrazným kulovitým útvarem. Druh se liší od ostatních druhů rodu i dalšími znaky (viz. popis). Po chřestýších rodu Crotalus je to další rod hadů, kteří mají zcela odlišný a specifický fenotyp ocasu. Tento objev považuji za jeden z nejvýznaměnších herpetologických objevů tohoto roku! Více informací získáte v samotném popisu.
           
Bostanchi H, Anderson S. C., Kami G. H. & T. J. Papenfuss, 2006: A New Species of Pseudocerastes with Elaborate Tail Ornamentation from Western Iran (Squamata: Viperidae). Proceedings fo the California Academy of Sciences, Vol. 57, No. 14: 443-450.


2005
- v přípravě...

Fylogeneze a revize rodů Acanthophis and Pseudechis. (Elapidae)
Revize rodu Notechis. (Elapidae)
Fylogeografie komplexu Pseudechis australis. (Elapidae)
Revize druhu Micrurus surinamensis. (Elapidae)
Revize komplexu Laticauda colubrina. (Elapidae)
P
opis druhu Bungarus slowinskii. (Elapidae)


26/06/07    Boulengerina synonymizována s rodem Naja. (Elapidae)

V roce 2005 opublikovala skupina uznávaných herpetologů studii zabývající se molekulární analýzou hadů Afriky. Výsledek jejich práce ukazuje přiložený fylogram. Z nejzajímavějších výsledků zde uvedu, že podle nich patří hadi rodu Homoroselaps k hadům podčeledi Atractaspididae a ne ke korálovcovitým. Dalším velmi zajímavým zjištěním bylo to, že africké vodní kobry rodu Boulengerina patří podle jejich výsledků do rodu Naja, neboť jsou příbuznější k Naja melanoleuca, než N. melanoleuca k ostatním zástupcům rodu. Vodní kobry jsou však etologicky a morfologicky natolik odlišné, že jejich samostatný rod Boulengerina zůstane ještě dlouhou dobu používán. Pro vodní užovky rodu Grayia, které vyšly ve fylogramu jako sesterské k podčeledi Colubrinae navrhují samostatnou podčeleď Grayiinae. Poukazují však, že budou potřebné další výzkumy.

Nagy, Z. T., Vidal, N., Vences, M., Branch, W. R., Wink, M., Joger, U.: Molecular systematics of African Colubroidea (Squamata: Serpentes). In African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. B. A. Huber, B. J. Sinclair, K.-H. Lampe (Eds), Springer Verlag, pp 221-228.


Fylogeografie a revize komplexu Crotalus durissus. (Crotalinae)
Revize Bothriopsis oligolepis, B. peruviana and B. chloromelas.
(Crotalinae)
Revize nomenklatury komplexu Crotalus durissus.
(Crotalinae)